Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij

Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej

Nagrody imienia św. Kamila 2012 rozdaneW Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Janiny i Zbigniewa Porczyńskich 10 lutego w Warszawie zostały rozdane Nagrody Świętego Kamila. Na uroczystości obecny był minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, ks. Abp Celestino Migliore – Nuncjusz Apostolski w Polsce, ks. Abp Józef Kowalczyk – Prymas Polski, Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka, Barbara Krystyna Kozłowska – Rzecznik Praw Pacjenta, były Przewodniczacy Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek.

Nagroda Imienia Św. Kamila, patrona chorych i pracowników służby zdrowia, została ustanowiona w 2007 roku z inicjatywy Zakonu Posługujących Chorym – Ojców Kamilianów oraz Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Nagroda przyznawana jest z okazji Światowego Dnia Chorego, co roku w innej dziedzinie medycyny. Główną ideą Nagrody jest okazanie wdzięczności tym, którzy z wielką troską i bezinteresownością budują kulturę miłosierdzia, akceptacji chorych i ich rodzin, stając się głosem tych, którzy sami nie są w stanie domagać się przestrzegania swoich praw. Nagroda jest symbolem pomocy niesionej każdemu choremu, bez względu na jego światopogląd, wyznawaną wiarę, czy rodzaj choroby – wyjaśnia Ks. Abp Władysław Ziółek, Metropolita Archidiecezji Łódzkiej, członek Kapituły Nagrody Imienia Św. Kamila.

W 2012 roku Nagrody Imienia Św. Kamila zostały przyznane za szczególną opiekę i troskę nad osobami starszymi.

Podczas uroczystej Gali w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Janiny i Zbigniewa Porczyńskich w Warszawie, wręczone zostały Nagrody Imienia Św. Kamila  w następujących kategoriach: 

1. Instytucje, stowarzyszenia i organizacje będące wzorem opieki nad chorymi i ich rodzinami: 

 Nagroda Główna – Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom  z Chorobą Alzheimera za wieloletnią, wszechstronną i niestrudzoną działalność społeczną dla dobra chorych na Alzheimera, ich bliskich oraz znaczący wkład  w rozwój ruchu alzheimerowskiego w Polsce. 

Wyróżnienie - Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku za pomoc w odkrywaniu przez seniorów piękna jesieni życia i nowych pasji po zakończeniu kariery zawodowej oraz skuteczną aktywizację osób starszych.

Wyróżnienie - Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” za godną naśladowania postawę wolontariuszy, przywracanie wiary w ludzką empatię  i codzienne „uchylanie nieba” polskim seniorom.

2. Pracownicy służby zdrowia z pasją realizujący swoją misję dla dobra chorych i cierpiących: 

Nagroda Główna – prof. dr hab. med. Grzegorz Opala (Kierownik Katedry  i Kliniki Neurologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach) za całokształt dorobku naukowego, codzienną służbę chorym oraz wybitne zaangażowanie w tworzenie najwyższych standardów opieki nad osobami starszymi. 

Wyróżnienie – Marianna Danielewska (pielęgniarka z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Fidos” w Białymstoku) za urzeczywistnianie szczytnych idei pielęgniarstwa poprzez codzienną pracę dla dobra osób starszych oraz wzorową postawę pielęgniarki.

Wyróżnienie – Irena Krucz (Dyrektor Domu Pomocy Społecznej  w Karczewie) za szczególną wrażliwość na problemy i potrzeby osób starszych oraz gotowość do niesienia bezinteresownej pomocy wszystkim potrzebującym opieki.

3. Środki publicznego przekazu oraz twórcy życia publicznego promujący edukację zdrowotną

Nagroda Główna – Beata Jaworowska oraz Ewa Zientarska (Gazeta Wyborcza) w uznaniu roli projektu „Lata lecą”, podjętej próbie przełamania izolacji seniorów oraz ukazaniu potrzeb i problemów osób starszych.

Wyróżnienie – Artur Wolski (PR 1) za niezliczoną ilość rzetelnych audycji o zdrowiu Polaków oraz osobiste wieloletnie zaangażowanie w upowszechnianie na antenie Polskiego Radia edukacji zdrowotnej. 

Wyróżnienie – Marek Nowicki (TVN) za profesjonalizm warsztatu dziennikarskiego, redakcję telewizyjnych programów o zdrowiu oraz osobisty wkład w kształtowaniu prozdrowotnych zachowań Polaków.

4. Nagroda Specjalna:

prof. dr hab. med. Andrzej Szczeklik (Ordynator Oddziału Klinicznego Kliniki Alergii i Immunologii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie) w dowód uznania za całokształt pracy naukowej, nieskazitelną postawę lekarza humanisty oraz skuteczne odkrywanie duszy w medycynie,

prof. dr hab. med. Anna Tylki – Szymańska (Oddział Chorób Metabolicznych Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka") za całokształt dorobku naukowego, doniosły wkład w propagowanie wiedzy o chorobach rzadkich oraz niespotykaną wrażliwość i miłość do małego pacjenta,

Krystyna Wechmann (Prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” w Poznaniu) w dowód uznania za osobiste niestrudzone przywracanie uśmiechu na twarzach kobiet chorujących na raka piersi oraz wiary i radości życia tym wszystkim, którym pomógł ruch Amazonek w Polsce,

Maja Komorowska (aktorka teatralna i filmowa) w dowód wdzięczności za ukazanie własnym przykładem, że bezinteresowna pomoc najsłabszym to najpiękniejsza ze sztuk pięknych. 


Galę uświetnił charytatywny występ Waldemara Malickiego i Filharmonii Dowcipu.
 


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Galerii 


Kapituła Nagrody Imienia Św. Kamila 2012


- Jego Ekscelencja Ks. Abp Władysław Ziółek – Metropolita Archidiecezji Łódzkiej
- o. Arkadiusz Nowak - Prowincjał Zakonu Posługujących Chorym – Ojcowie Kamilianie        
- Magdalena Bojarska - Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej
- Jadwiga Kamińska - Prezes Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia
- Elżbieta Radziszewska – lekarz medycyny, poseł na Sejm RP  
- Eleni Tzoka -  artystka, przedstawicielka świata kultury
- prof. dr hab. med. Marek Jarema  - Krajowy Konsultant w dziedzinie Psychiatrii 
- ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski  - Dziekan Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego


Partnerzy Główni:

Firma Gilead powstała w 1987 roku w Foster City w Kalifornii.  W niewiele ponad 20 lat stała się wiodącą firmą biofarmaceutyczną z szybko poszerzającą się paletą produktów, rosnącymi możliwościami produkcji leków  i zatrudniającą około 4 tys. pracowników. W roku 2009 roczny przychód firmy po raz pierwszy przekroczył 7 miliardów USD. Business Week uplasował Gilead na pierwszym miejscu w swoim rankingu 50 najlepiej prosperujących firm w 2009 roku, awansując firmę z miejsca drugiego zajmowanego w roku 2008. Celem firmy jest odkrywanie, rozwijanie i wprowadzanie na rynek innowacyjnych leków w obszarach niezaspokojonych potrzeb medycznych.
Z każdym odkryciem oraz potencjalnym lekiem, który badamy, poszukujemy możliwości poprawy opieki nad pacjentami cierpiącymi z powodu chorób zagrażających ich życiu. Główne obszary, na których skupia się Gilead obejmują HIV/AIDS, choroby wątroby oraz poważne schorzenia układów krążenia i oddechowego. W ramach naszego portfolio składającego się z trzynastu produktów znajdują się leki będące pierwszymi przedstawicielami nowych klas, bądź najlepiej sprzedającymi się preparatami na danym rynku. Więcej informacji na stronie www.gilead.com


Realizując misję poprawy zdrowia i życia ludzi, od wielu lat GlaxoSmith- Kline (GSK) włącza się w propagowanie profilaktyki zdrowotnej w Polsce. W ramach projektu „Mam Haka na Raka” ponad 13 tys. młodych ludzi wspólnie poszukiwało najskuteczniejszych rozwiązań komunikacji społecznej, by przekonać. Polaków do diagnostyki w kierunku najczęściej występujących nowotworów. Dzięki konkursowi „Zdrowa Gmina”, w gminach biorących udział w konkursie udało się przebadać o 35 tys. więcej osób pod kątem chorób nowotworowych niż przed rozpoczęciem projektu.
Z kolei, w ramach programu „Patron” przebadano blisko 500 tys. pacjentów pod kątem chorób układu oddechowego. Programy GSK realizowane są we współpracy z 150 partnerami publicznymi, instytucjami zarządzającymi zdrowiem oraz organizacjami pacjentów. Zaangażowanie w edukację zdrowotną i społeczną jest jednym z filarów odpowiedzialności społecznej GSK. Firma zajęła 5. miejsce w Rankingu Odpowiedzialnych Firm 2010. W roku 2011 opublikowała pierwszy kompleksowy raport społecznej odpowiedzialności biznesu innowacyjnej branży farmaceutycznej. Raport został wyróżniony w konkursie na najlepiej sporządzony raport z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu w Polsce.


Janssen w Polsce ma wieloletnie doświadczenie i znaczące osiągnięcia w dostarczaniu polskim pacjentom innowacyjnych leków w takich obszarach jak: onkologia, hematologia, choroby centralnego układu nerwowego, choroby zakaźne, choroby immunologiczne oraz zdrowie kobiet. Janssen podejmuje wiele inicjatyw o charakterze edukacyjnym współpracując z organizacjami pozarządowymi reprezentującymi różne środowiska pacjentów. Razem z nimi firma realizuje programy mające na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat profilaktyki prozdrowotnej oraz sposobów radzenia sobie z chorobą w wybranych obszarach terapeutycznych. Chcemy pomagać, wspierać i służyć wiedzą, dzięki której życie pacjentów z chorobą może być łatwiejsze. Janssen jest partnerem wielu akcji edukacyjno-społecznych: kampanii „Zwyciężaj szpiczaka”, projektu spotkań Grupy Wsparcia dla chorych na szpiczaka mnogiego oraz ich bliskich czy programu edukacyjno-społecznego „Dziecko i Świat za pan brat” na temat ADHD. Aktywnie angażujemy się w inicjatywy z zakresu odpowiedzialności społecznej oraz działania charytatywne. Wszelkie formy wsparcia podejmowane są zgodnie z wewnętrzną polityką firmy, o czym informujemy na stronie internetowej www.janssen.pl.
W naszej pracy przyświeca nam motto: „Janssen – Razem każdego dnia dla dobra pacjentów”.


Novo Nordisk jest globalną firmą farmaceutyczną z 88-letnim doświadczeniem w rozwoju innowacji i liderem w leczeniu cukrzycy. Firma zajmuje również wiodącą pozycję w leczeniu hemofilii, terapii hormonem wzrostu i hormonalnej terapii zastępczej. Novo Nordisk ma siedzibę w Danii, zatrudnia około 32,500 pracowników w 74 krajach i oferuje swoje produkty na 179 rynkach. W Polsce Novo Nordisk jest obecne od 1991 roku. Polski oddział firmy zatrudnia 160 osób i jest filią Novo Nordisk w regionie Europy Wschodniej, skupiającym 17 krajów.
Więcej informacji na stronie www.novonordisk.pl


Partnerzy Wspierający:Nasze członkostwo:

Przejdź do serwisu Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych Przejdź do serwisu Kodeks Etyki dla Organizacji Przejdź do serwisu Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą Przejdź do serwisu Koalicja na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością

Współpracujemy z:

Przejdź do serwisu Forum zdrowia Przejdź do serwisu Centrum informacji leku Przejdź do serwisu Prawo i medycyna Przejdź do serwisu zdronet Przejdź do serwisu NIPiP Przejdź do serwisu Rzecznik Praw Pacjenta Przejdź do serwisu Ministerstwo Zdrowia dla pacjenta - refundacja Przejdź do serwisu Szpital św. Elżbiety Przejdź do serwisu Naj Magazyn Przejdź do serwisu Kancelaria Adwokacka Tymoteusz Barański

Dziękujemy za wsparcie

Przejdź do serwisu Roche Przejdź do serwisu Novo nordisk Przejdź do serwisu GlaxoSmithKline Przejdź do serwisu Fundusze EOG Przejdź do serwisu Fundacja Batorego Przejdź do serwisu Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży

Portal w bieżącym roku finansowany z grantów:

Przejdź do serwisu Amgen Przejdź do serwisu Jannsen
Przejdź do góry
Projekt i obsługa portalu: Active Pharma Sp. z o.o.
Prawa Pacjenta © 2007 - Regulamin Serwisu - Polityka cookies