Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij

Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej

Nagrody Św. Kamila rozdane


Światowy Dzień Chorego jest szczególną okolicznością do integracji środowiska organizacji, stowarzyszeń i fundacji działających dla dobra pacjentów. Z tej okazji w dniach 10 -11 lutego w Warszawie odbyła się III Konferencja organizowana przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Zakon Posługujących Chorym – Ojcowie Kamilianie. Uczestnikami konferencji byli liderzy ponad 150 organizacji pacjenckich. 

Gośćmi honorowymi konferencji byli m.in.: Pani Ewa Kopacz – Minister Zdrowia, Pan Jacek Paszkiewicz – Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Pan Marek Michalak –Rzecznik Praw Dziecka. Spotkanie z Panią Minister i Prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia miało charakter dyskusji, podczas której Pani Minister przedstawiła bieżące plany związane z reformą systemu ochrony zdrowia w szczególności w kontekście odrzucenia przez prezydenta RP pakietu ustaw zdrowotnych. Była to również okazja, aby liderzy organizacji zadali bezpośrednio gościom pytania, które są ważne z perspektywy działalności ich organizacji. Poprzednie takie spotkanie odbyło się dokładnie rok temu, przy okazji obchodów Światowego Dnia Chorego. Pozytywnym sygnałem jest, że w ciagu tego czasu udało się Ministerswu Zdrowia spełnić postulaty kilku organizacji pacjentów, m.in. stowarzyszeń stomijnych i stowarzyszenia zajmującego się chorobami rzadkimi.

Wśród wykładów zaplanowanych dla uczestników dwudniowej konferencji znalazły się: referat Marka Michalaka – Rzecznika Praw Dziecka pt.: „Zdrowie dzieci w praktyce działań Rzecznika Praw Dziecka”, wykład dr Doroty Karkowskiej pt.: „Opieka nad dzieckiem w szpitalu”, prelekcja prof. dr hab. med. Danuty Perek pt. „Postępy w diagnostyce i leczeniu guzów mózgu u dzieci i młodzieży”, wykład prof. dr hab. med. Małgorzaty Pawłowskiej i prof. dr hab. med. Waldemara Haloty pt.: „HCV u dzieci i dorosłych”. O odpowiedzialności w procesie powrotu do zdrowia mówiła psycholog Mariola Kosowicz, a Urszula Jaworska przedstawiła  temat: „Jak efektywnie kierować organizacją pozarządową?”. Dr Jarosław Woroń zwracał uwagę na bezpieczeństwo i zagrożenia związane z farmakoterapią, a Magdalena Żak przedstawiła Kodeks Dobrych Praktyk- założenia regulujace współpracę pomiędzy firmami farmaceutycznymi, a organizacjami pacjentów. Magda Bojarska przedstawiła projekty strategiczne Instytutu i plany na ten rok.

Głównym założeniem dwudniowej konferencji była edukacja liderów organizacji pacjenckich, wymiana informacji oraz konsolidacja środowiska.

Na zakończenie pierwszego dnia konferencji, w Muzeum Kolekcji Jana Pawła II – Galerii Porczyńskich, odbyła się uroczysta Gala Nagrody Św. Kamila. Co roku nagroda przyznawana jest w innym obszarze medycyny, w tym roku w dziedzinie onkologii dziecięcej. Galę uświetnili swoją obecnością przedstawiciele najwyższych władz kościelnych i państwowych, m.in.: marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, minister zdrowia Ewa Kopacz, rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski, rzecznik praw dziecka Marek Michalak, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, metropolita warszawsko-praski abp Henryk Hoser, małżonka byłego prezydenta Jolanta Kwaśniewska oraz parlamentarzyści.

Nagroda Imienia Św. Kamila, patrona chorych i pracowników służby zdrowia, została ustanowiona w 2007 roku z inicjatywy Zakonu Posługujących Chorym – Ojcowie Kamilianie i Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Nagroda przyznawana jest z okazji Światowego Dnia Chorego co roku w innej dziedzinie medycyny. Główną ideą wyróżnienia jest promowanie osób oraz instytucji, które w sposób szczególny przyczyniły się do budowania kultury miłosierdzia, akceptacji i solidarności z osobami cierpiącymi i ich rodzinami, były głosem wołającym o pomoc dla tych, którzy sami nie są w stanie domagać się przestrzegania ich podstawowych praw.

W 2009 roku Nagroda Imienia Św. Kamila została przyznana w dziedzinie onkologii dziecięcej. 

Kategoria: nagrody specjalne:
prof. dr hab. med. Jerzy Kowalczyk: Kierownik Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcej Dziecięcego Szpitala Specjalistycznego im. prof. Antoniego Gębali w Lublinie; za wieloletnią ofiarną służbę dla dobra chorych dzieci, godną naśladowania – szlachetną postawę lekarza oraz całokształt dorobku naukowego w dziedzinie onkologii dziecięcej.
Małgorzata Wiśniewska: dziennikarka Telewizji Polskiej; za szczególną wrażliwość na cierpienie chorych, osobisty wkład i zaangażowanie w edukację zdrowotną oraz profesjonalizm warsztatu dziennikarskiego.
Fundacja „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”: za wrażliwość na cierpienie chorych dzieci, siedemnaście lat nieprzeciętnego zaangażowania oraz wyjątkową skuteczność w propagowaniu idei dobroczynności. 

Kategoria: organizacje najbardziej zasłużone w zakresie onkologii dziecięcej:
– nagroda: Fundacja „Spełnionych Marzeń”: za miłość do bliźniego, ofiarne zaangażowanie w służbie chorym dzieciom i godną naśladowania – szlachetną postawę osób pracujących w fundacji.
– wyróżnienie: Fundacja „Nasze Dzieci”: za miłość do bliźniego, ofiarne zaangażowanie w służbie chorym dzieciom i godną naśladowania – szlachetną postawę osób pracujących w fundacji.
– wyróżnienie: Fundacja „Niezapominajka” Ilony Felicjańskiej: za miłość do bliźniego, ofiarne zaangażowanie w służbie chorym dzieciom i godną naśladowania – szlachetną postawę osób pracujących w fundacji.

Kategoria: pracownicy służby zdrowia z pasją realizujący swoją misję na rzecz chorych onkologicznie dzieci:
nagroda: prof. dr hab. n. med. Danuta Perek: Kierownik Kliniki Onkologii – Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie; za wieloletnią ofiarną służbę dla dobra chorych dzieci, godną naśladowania szlachetną postawę lekarza oraz całokształt dorobku.
wyróżnienie: dr hab. n. med. Marzena Samardakiewicz: psychoonkolog – Klinika Hematologii i Onkologii Dziecięcej UM w Lublinie; za codzienny trud, ofiarną i godną na.śladowania, szlachetną postawę psychoonkologa wobec cierpiących dzieci i ich rodzin
wyróżnienie: Barbara Olczak: pielęgniarka – Oddział Onkologii, Hematologii i Chemioterapii – Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 6 Śląskiego UM w Katowicach – Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach; za codzienny trud, ofiarną i godną naśladowania, szlachetną postawę pielęgniarki wobec cierpiących dzieci i ich rodzin.

Kategoria: media promujące edukację zdrowotną i społeczną w zakresie onkologii dziecięcej:
Telewizja
nagroda: Monika Zalewska: dziennikarka Telewizji Polsat; za szczególną wrażliwość na cierpienie chorych, osobisty wkład i zaangażowanie w edukację zdrowotną oraz profesjonalizm warsztatu dziennikarskiego.
Radio
nagroda: Joanna Stankiewicz: dziennikarka Informacyjnej Agencji Radiowej; za osobiste i twórcze zaangażowanie w społeczne upowszechnianie wiedzy na temat onkologii dziecięcej oraz profesjonalizm warsztatu dziennikarskiego.
– wyróżnienie: Ewa Dados: dziennikarka Polskiego Radia Lublin S. A.; za osobiste i twórcze zaangażowanie w społeczne upowszechnianie wiedzy na temat onkologii dziecięcej oraz profesjonalizm warsztatu dziennikarskiego.
Prasa
nagroda: Dziennik Polska Europa Świat: za społeczne upowszechnianie edukacji zdrowotnej w szczególności w dziedzinie onkologii dziecięcej oraz profesjonalizm warsztatu dziennikarskiego.
wyróżnienie: Jolanta Gromadzka: dziennikarka Polska Dziennik Bałtycki; za osobiste i twórcze zaangażowanie w społeczne upowszechnianie wiedzy na temat onkologii dziecięcej oraz profesjonalizm warsztatu dziennikarskiego.
wyróżnienie: Danuta Pawlicka: dziennikarka Polska Głos Wielkopolski; za osobiste i twórcze zaangażowanie w społeczne upowszechnianie wiedzy na temat onkologii dziecięcej oraz profesjonalizm warsztatu dziennikarskiego.

Kapituła Nagrody Imienia Św. Kamila 2008:
– Jego Eminencja ks. abp Władysław Ziółek – Metropolita Archidiecezji Łódzkiej, Członek Papieskiej Rady ds. Pracowników Służby Zdrowia
– o. Arkadiusz Nowak – Prowincjał Zakonu Posługujących Chorym – Ojcowie Kamilianie
– Magdalena Bojarska – Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej
– Jadwiga Kamińska – Prezes Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia
– Elżbieta Radziszewska – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania
– Eleni Tzoka – artystka, przedstawicielka świata kultury
– prof. dr hab. med. Marek Jarema – Krajowy Konsultant w Dziedzinie Psychiatrii
– ks. prof. Mirosław Kalinowski – Dziekan Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
– Tomasz Królak – Wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Zobacz fotografie w dziale Galeria

Nasze członkostwo:

Przejdź do serwisu Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych Przejdź do serwisu Kodeks Etyki dla Organizacji Przejdź do serwisu Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą Przejdź do serwisu Koalicja na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością

Współpracujemy z:

Przejdź do serwisu Forum zdrowia Przejdź do serwisu Centrum informacji leku Przejdź do serwisu Prawo i medycyna Przejdź do serwisu zdronet Przejdź do serwisu NIPiP Przejdź do serwisu Rzecznik Praw Pacjenta Przejdź do serwisu Ministerstwo Zdrowia dla pacjenta - refundacja Przejdź do serwisu Szpital św. Elżbiety Przejdź do serwisu Naj Magazyn Przejdź do serwisu Kancelaria Adwokacka Tymoteusz Barański

Dziękujemy za wsparcie

Przejdź do serwisu Roche Przejdź do serwisu Novo nordisk Przejdź do serwisu GlaxoSmithKline Przejdź do serwisu Fundusze EOG Przejdź do serwisu Fundacja Batorego Przejdź do serwisu Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży

Portal w bieżącym roku finansowany z grantów:

Przejdź do serwisu Amgen Przejdź do serwisu Jannsen
Przejdź do góry
Projekt i obsługa portalu: Active Pharma Sp. z o.o.
Prawa Pacjenta © 2007 - Regulamin Serwisu - Polityka cookies